Sıvı temas sonrası ilk müdahale nasıl olmalı?

Sıvı temas müdahalesi ile ilgili doğru bilinen çok fazla yanlış bilgi var.Bundan dolayı bu yazımızda sıvı temas görmüş cihazlar hakkında yapılması gereken ilk müdahale ve bakım hakkında bilgi vermek istedik.Doğru bilinen yanlışlardan bahsedeceğiz ama önce kesin çözüm için yapılması gereken iki adım ile başlıyoruz.

Sıvı temas görmüş bilgisayar, cep telefonu kısacası tüm elektronik cihazları sorunsuz kullanmaya devam etmek için yapılması gereken iki önemli işlem vardır.Cihazın enerjisi kesilmeli ve sıvı temas bakımı yapılarak dökülen sıvı cihazın elektronik kartlarından temizlenmelidir.

1) Cihazı derhal kapatın! Adaptör ve mümkünse pili çıkartın!
Cihazınıza asıl zarar veren etken enerjidir.Sıvının yayılması sonucu elektrik akımı anakartınızda kısa devreye sebep olur.Parçalar kolayca hasar alır ve anakartınızın değişimi gerekebilir.Enerjiyi kestiğiniz zaman cihazınız kesinlikle ciddi bir hasar almayacak ve sıvı temas bakımı sonrası sağlıklı şekilde çalışacaktır.
Pili çıkartılamayan modeller için mümkünse cihazı kapatın.Şarja takmayın! Açmaya çalışmayın!

2) Sıvı temas bakımı
Bu bakımın profesyonel ekipmanlar ile yapılması önemlidir.Bu bakım bazı aşamalar içerir.
– Dökülen sıvıyı henüz kurumadan anakarttan tamamıyla uzaklaştırmak gerekir.Bu işlem özel solüsyonlar veya saf alkol ile yapılabilir.Önemli olan dökülen sıvının türüne göre çözücü bir solüsyon kullanabilmektir.Böylece dökülen sıvının korozyona sebep olmadan cihazdan uzaklaştırılması sağlanır.
– İkinci olarak iletkenliği yeniden sağlamak ve kartı korozyona karşı önlemek için elektronik devrelerin kimyasallar ile bakımının yapılması gerekir.

*Anakartınızı güvene aldıktan sonra diğer parçaların kontrolü sağlanır.Bazı durumlarda klavye ve batarya değişimi de gerekebilir.

 

Sıvı teması ile ilgili sıkça sorulan soruları sizinle paylaşmak istedik;

Sıvı teması konusunda başarı oranınız nedir ? 
– Yazımızda bahsettiğimiz sağlıklı ilk müdahale yapılmış, cihaz enerjiden uzaklaştırılmış ve üzerinden çok fazla zaman geçmeden servis noktamıza getirilmiş ise başarı oranımız %90 seviyesinde oluyor.

Kurutma işlemi doğru mu ?
– Yanlış.Dökülen sıvı kurutulduğunda anakarta yapışıp ilerde korozyon oluşmasına sebep verecektir.Yapılması gereken sağlıklı işlem özel solüsyonlar ile anakartın yıkanarak dökülen sıvının ortamdan uzaklaştırılmasını sağlamaktır.Kurutma işlemi başarı oranını düşüren bir etkendir.

Pirinçte bekletirsem cihazım çalışır mı ? Pirinçte bekletmek doğru bir işlem mi ?
– Pirinçte bekletmek nemi alabilir doğrudur ama asıl önemli olan sıvının cihazdan tamamen uzaklaştırılıp ileride korozyon yapmasını engellemektir.Pirinç kısa vadeli işe yarasa bile cihazınız korozyondan ötürü ilerleyen aşamada bozulacaktır.Ben pirince koydum senelerdir kullanıyorum diyenler olabilir fakat bunun sebebi pirincin işe yaradığından dolayı değil, dökülen sıvının zaten cihaz anakartına ulaşmamış olmasından kaynaklı.Cihazınızın bakımını yaptırıp gönlünüz rahat şekilde kullanmak varken bu tarz riskler almanızı önermiyoruz.

Korozyon nedir ?
– Korozyon aslında bildiğimiz kireçlenme ile aynı durumdur.Sıvı teması sonucu parçaların elektriksel kısa devre olarak aşınmasıdır.Daha iyi anlaşılması için pirince koyulup 6 ay boyunca kullanılan iphone nasıl korozyona uğramış görelim 🙂

Sıvı temas onarımı konusunda servisimizden kısa sürede destek alabilirsiniz.Sürdürülebilirlik bizim için önemli.Cihazınızı kurtarma konusunda elimizden gelenin en iyisini yapacağımızı bilmenizi isteriz.Bir hafta gibi bir sürede yüksek ücretler ödemeden cihazınızı eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.İletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla
AtaFix Bilişim

Bu başlıkta da insanların sıvı temas sonrası yaptığı aramalara yer vereceğiz.Anlayışınız için teşekkürler.
Bilgisayara su döküldü ne yapmalıyım ?
Bilgisayara çay döküldü ne yapmalıyım ?
Bilgisayar sıvı temas onarımı 
Macbook sıvı temas, iphone sıvı temas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.